Çalışanlarına maaş yazısı verenler dikkat! SGK, banka kredileri üzerinden kaçak takibi yapacak. Uygulama bugün başlıyor.

ÇALIŞANLARINA MAAŞ YAZISI VERENLER DİKKAT!

SGK, banka kredileri üzerinden kaçak takibi yapacak. Uygulama bugün başlıyor.
 
Çalışanlarımızın talebi üzerine çalışanlarımıza bazen aldıkları maaşın üzerinde bankalara verilmek üzere bordrolarının dışında aldıkları maaşı gösterir belge verilmekteydi. Yapılan yeni düzenleme ile bu durum firmaların aleyhine olacaktır. SGK istediği kişinin banka hesap bilgilerini talep edebilmesine olanak tanıyan tebliğ 1 Ağustos itibariyle yürürlüğe girdi. Tebliğe göre kredi çeken ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin bankaya verdikleri maaş bordrosunun veya ücret bilgisinin bir kopyası anında SGK’ya gönderilecek. Böylece SGK, kendisine bildirilen prime esas ücretle, bankaya kredi veya kredi kartı almak için bildirilen ücreti karşılaştırabilecek. Bu uygulama ile birlikte SGK, bankaya bildirilen tutarı, kendi veri tabanı ile karşılaştırarak düşük maaş bildirimi yapan, güvencesiz işçi çalıştıran şirketleri takibe alabilecek.

Kredi kullananlar dışında bankada maaş hesabı olan müşterilerin T.C. Kimlik numarası, işyeri unvanı, açık adres bilgisi, işe başlama tarihi ve meslek bilgileri de bulunulan ilin SGK müdürlüğüne bildirecek. Kamu kurumlarında çalışanların hesapları bu uygulamadan muaf tutulacak. SGK’nın istemesi halinde prim borcu olanların iş ve ev adresleri hesap bilgileri ile birlikte banka tarafından kuruma bildirilecek. Bu sayede SGK alacaklı olduğu kişi ve kurumların hesabına elektronik ortamda haciz koyabilecek.